informace

Český tenisový svaz vozíčkářů

Český tenisový svaz vozíčkářů je občanské sdružení s vlastní právní subjektivitou, které bylo založeno v roce 1995 a za krátké období se nesmazatelně zapsalo do povědomí domácích příznivců vozíčkářského tenisu i do povědomí mezinárodní asociace tenisu na vozíku IWTA.

Od roku 1995 je ČTSV členem IWTF (dnes přímo ITF – sekce IWTA) za Českou republiku a kolektivním členem Českého tenisového svazu vozíčkářů. Tenis na vozíku je od roku 2002 plnohodnotným členem českého paralympijského hnutí s možností nominovat své hráče na paralympijské hry, pokud splní nominační kritéria Českého paralympijského výboru. Od roku 2003 je tenis na vozíku plnohodnotným členem Českého svazu tělesně postižených sportovců, v němž vedení ČTSV zprostředkovalo vznik STK tenisu na vozíku.

V současné době má ČTSV zhruba 50 členů a jeho aktivní hráči, působí v Centrech tenisu na vozíku v Brně, Praze a Karviné, nebo se připravují pod dohledem svých trenérů v místě bydliště.

ČTSV spolupracuje od roku 1999 s marketingovou a reklamní agenturou ARS Production a.s., která zajišťuje jeho finančně i materiálově náročnou tenisovou činnost i propagaci podporovatelů tohoto atraktivního sportu.

ČTSV každoročně financuje hráčům užšího i širšího reprezentačního výběru účast na až devíti zahraničních turnajích a start pětičlenného družstva na mistrovství světa – World Team Cup. Český tým doposud bojoval na mistrovstvích světa družstev v Holandsku, Austrálii, Anglii, Španělsku, USA, Francii, Švýcarsku, Itálii, Polsku, Novém Zélandu a Brazílii. V posledních šesti letech se umístil vždy do první desítky v konkurenci 32 účastníků (dalších zhruba 30 států se na tento turnaj nenominuje).

ČTSV zajišťuje a podporuje tréninkovou přípravu užšího reprezentačního výběru, širšímu reprezentačnímu výběru poskytuje materiální podporu a všem členům umožňuje získat speciální tenisové vozíky za výrazně zvýhodněných finančních podmínek.

ČTSV každoročně pořádá domácí okruh turnajů – ČTSV Tour, na kterém mají právo bezplatné účasti všichni jeho členové. Body, získané na ČTSV Tour, jsou od roku 2003 sčítány a nejúspěšnější hráči získávají tituly mistrů České republiky ve dvouhře i čtyřhře. ČTSV Tour zahrnuje v současné době turnaje HAMR Open (halový), Brno Open, Hostýnský pohár, VZP Praha Open, Radnický pohár a Karviná Open (halový).

ČTSV je organizátorem pravidelného náborového soustředění pro nové hráče, kde nabízí bezplatnou možnost všem, kteří chtějí začít s tímto sportem. Soustředění se každoročně odehrává v dubnu během programu turnaje Brno Open a je vedeno ústředním trenérem ČTSV Jakubem Vurmem.

Významnou aktivitou ČTSV je organizace tří mezinárodních turnajů v Prostějově (Wheelchair Czech Open), Brně (SSŽ Cup) a Praze-Průhonicích (Prague Cup Czech Indoor).

V současné době je ČTSV řízen pětičlenným výkonným výborem, jehož členy jsou:

Mgr. Martin Císař
prezident a statutární zástupce ČTSV, manažer Centra tenisu na vozíku Brno

Dr. Ivan Vyvadil
vice-prezident a manažer Centra tenisu na vozíku Praha

Mgr. Petr Dyszkiewicz
manažer Centra tenisu na vozíku Karviná

Jakub Vurm
ústřední trenér ČTSV

Miroslav Brychta
zástupce hráčů ČTSV (na jednoleté období)

Všichni členové výkonného výboru jsou dobrovolnými funkcionáři.

Pravidla

Tenis na vozíku se hraje na standardních tenisových dvorcích, de facto dle pravidel klasického tenisu. Mají však svá určitá specifika.

Oproti klasickému tenisu může míč odskočit na soupeřově polovině dvakrát tzv. dvojdopad, a to jednou do dvorce a podruhé i mimo něj. Vozík je součást těla hráče, a proto platí, že dotknul-li se míč vozíku nebo vozík sítě, znamená to ztrátu bodu. Hráč, který se při
hře zvedá ze sedačky, je také potrestán ztrátou bodu.

Utkání tenistů na vozíku se hrají na dva vítězné sety ze tří možných. Hraje se do šesti gamů, k vítězství je třeba dosáhnout rozdílu dvou her. Při stavu 6:6 se hraje tzv. zkrácená hra (tie-break) na sedm vítězných míčů.

Soutěže se dělí do tří turnajových skupin: Super Series (odpovídá turnajům Grand Slam) a ITF1-3 a ITF Futures (ATP-tour), celkem ročně cca 150 turnajů na světě. Speciálními turnaji je každoroční soutěž družstev World Team Cup, turnaj osmi nejlepších hráčů a hráček Singles Masters a turnaj osmi nejlepších párů mužů a žen Doubles Masters.

Každý turnaj se dle výkonnosti hráčů dělí na několik divizí: Main Draw, Second Draw a B.
V nejvyšší divizi Main Draw mají právo startovat muži do 125. místa a ženy do 50. místa
na žebříčku IWTA. V divizi Second Draw pak hráči a hráčky, kteří jsou registrováni na
světovém žebříčku. Divize B je otevřena všem ostatním, včetně začínajících hráčů. Ve všech divizích se hraje nejen hlavní soutěž, ale také tzv. soutěž útěchy Consolation, které se účastní
všichni poražení z prvního kola.

Dokumenty

Kontakt

ČESKÝ TENISOVÝ SVAZ VOZÍČKÁŘŮ

Český teniový svaz vozíčkářů je občanské sdružení registrované u Ministerstva vnitra ČR
číslo evidence: S – OS II // 1 – 28 443 / 95 – R, ze dne 28. 6. 2011.

SÍDLO:

Český tenisový svaz vozíčkářů
Svatopluka Čecha 1607/40
612 00 Brno

KONTAKTY:

Tel./Fax: +420 545 211 035
Mobil: +420 777 684 578
E-mail: cwta@cwta.cz
IČO: 63831180
DIČ: CZ63831180

BANKOVNÍ SPOJENÍ:

151891058/0600
GE Money Bank
Benešova ul. Brno